Což takhle dát si výstavu?

Chodíte z projekce na projekci, z parku do parku, denně se vracíte domů ve 4 ráno a začínáte pociťovat, že už to po skoro týdnu tak nějak nedáváte? Fajn, vítejte v klubu! Možná si i začínáte říkat, už aby byl konec festivalu… Ještě bych se ale neukvapovala. Stoprocentně jste si totiž neprošli všechny výstavy, které v rámci 58. ZFF probíhají, a že jich je! A hlavně většina z nich končí společně s festivalem, takže je nejvyšší čas zajít je omrknout.

Začněte třeba hned u ranní kávy v Kavárně Továrně, kde najdete soubor pracovních fotografií Jiřího Menzela s názvem Před kamerou, za kamerou.

Odtud plynule přejděte do Baťova institutu 14I15, který nabízí výstavu obrazů Vzpomínky a sny od Natálie Schmidtové a taky expozici s příznačným názvem Kdo se rád dívá.

Ze 14. budovy to máte co by kamenem dohodil k budově 12. Ano, tam je BLOK 12, to ale není galerie, že? Možná ale nevíte, že ve stejné budově jedna je – Galerie Kabinet T. A právě tam navideoinstalovali své výplody pod názvem Tekutá mateřská láska Ester Geislerová a Milan Mazúr.

Fuu! Dopoledne bychom měli a teď by to chtělo nějaký oběd. Menza to jistí! A vzhledem k zaměření dne bych doporučila tu na U13. Když totiž vyhopkáte do patra se vstupem do knihovny, narazíte tam na společný projekt ZFF a Speciálně pedagogického centra Zlín RADOST TVOŘIT, který přibližuje tvorbu zrakově postižených dětí a mládeže.

Přejít na rektorát U13 byl geniální tah, při kterém zabijete hned pět much jednou ranou. Napapáte se a na malém prostoru obejdete rovnou čtyři výstavy. Hned vedle v Kongresovém centru si totiž taky můžete prohlídnout dvě. První z nich, Zlínský filmař – Antonín Horák, nabízí pracovní fotografie z filmů, na kterých se pan Horák ve Zlíně podílel. Druhá zobrazuje život a dílo spisovatele a scénáristy Oty Hofmanna.

No a tu poslední najdete o kousek dál v nové univerzitní budově U18 na ulici Školní. Jedná se o fotografie českého fotografa a pedagoga Pavla Diase – Spříznění filmem.

Když budete odtud pokračovat po Školní stejným jednosměrem, kterým po ní jezdí auta, dojdete na křižovatku, na jejímž pravém rohu stojí kolektivní dům a v jeho přízemí Alternativa – kulturní institut Zlín. Tam se přenesete do úchvatného světa animace díky výstavě (S)tvoření!/Creatio!, která je oslavou 20. výročí existence Ateliéru animované tvorby FMK UTB, a uvidíte na ní kresby, postavičky i celé filmy. Z té nádhery vám bude přecházet zrak, slibuju!

A tímto se pomalu blížíme k cíli. Z Alternativy to vemte rovnou do centra, nakupte si v Bille chipsy na večerní letňák a když už budete v ,,jabku‘‘, hoďte očkem po vitrínách s kostýmy princezen z kultovních českých pohádek.

Pokud se na to ještě cítíte, vydejte se směr zlínský zámek. Jeho prostory hostí celkem čtyři výstavy – Petr Nikl – Opice, Radim Hanke – Bílý stín tvaru, Orbic pictus play a Kouzelný svět optiky – 85 let MEOPTA. Za celou tour de výstavy se pak na zámku můžete odměnit sladkou tečkou v místní kavárně. Jestli ale bez cukríku až na zámek nevydržíte, ukončete to třeba v Galerii pod Radnicí, kde mají taky dortíky, a navíc i výstavu obrazů Ivy Hüttnerové.

A nebo si to udělejte úplně podle sebe. Hlavně si to udělejte hezké, páč o tom to je. 😊

Napsat komentář