Filmů, že je nespočítáš, besedy a tancuj, tancuj, vykrůcaj

Začátek ZFF se nám kvapem blíží, veškerý program byl zveřejněn a pro ty, kteří už si ho pilně nastudovali, je důležitá informace, že zítra, tj. 19. 5., začíná předprodej. Ta informace ale nebude k zahození ani těm, kteří ještě nemají páru, co letos festival nabídne. Všechno se dá dohnat, tak čtěte dál, ať pak nebrečíte, že jste o něčem nevěděli, a ono se to vyprodalo. :‘(

Začnu od podlahy, tedy vlastně od plátna. To dostane pěkně zabrat, protože letos se bude promítat celkem 326 filmů z celého světa. Jsem sice festivalový šílenec, který chce být vždycky všude u všeho, ale tentokrát jsem musela být realističtější, chtě nechtě to trošku seškrtat, a vybrat si to, co mě zajímá nejvíc (a taky něco nechat kolegům, že…). No a vyšly mi z toho následující kategorie:

Dokumentární film – netřeba vysvětlovat, prostě autentická realita. Určitě půjdu na Normální autistický film (ČR), pak na snímky Našeptávači a Tresčí jazýčky, z nichž první vypráví o sámské dívce, která se rozhoduje mezi moderním světem a staletou tradicí, druhý o malých rybích řeznících, a oba jsou z Norska, což je moje srdcovka, takže prostě musím. Taky mě zajímají Děti obrazovek (USA), které budou nejspíš potvrzením toho, jak jsme na tom se všemi těmi displeji špatně.

Mezinárodní soutěž hraných filmů pro mládež – za mě Hořkých sedmnáct (USA), protože tam hraje Woody Harrelson, a toho já můžu. 😀 Taky můžu punk, takže další volbou je London Town (VB, USA), ve kterém puberťáci objeví The Clash, takže už kvůli soundtracku to chceš! Do třetice trochu exotiky a dětských gangů v indickém kousku My děti ze stanice beznaděj.

Noční horizonty – pokud jste taky spíš sovy, přidejte se ke mně na večerní promítání, třeba na Přeměnu (USA) o malém upírovi, nebo na Sígry (USA), kteří potěší fandy rapu a hip hopu.

Pokud zbyde čas, určitě se zajdu podívat i na pár snímků ze sekcí Panorama, Soutěž celovečerních hraných debutů – evropské první filmy a Vítejte ve Švýcarsku.

U filmového plátna ještě na chvíli zůstaneme, ale přesuneme se ze sálu ven na vzduch – na open air plac nad Gahurovým prospektem, kde už tradičně budou běžet filmy pod širákem. Já si tam plánuju roztáhnout deku u Báby z ledu, protože Zuzana Kronerová, Pavel Nový a Bohdan Sláma jsou pro mě dostatečnou zárukou kvality, a mimo to se taky amatérsky věnuju otužování (tak 2x do roka). Aby té vtipné kaše nebylo málo, zajdu taky na Dítě Bridget Jonesové. Na Renée Zellweger už se sice moc dívat nedá, ale na Patricka Dempseyho a Colina Firtha jo, a prý je to sranda.

Kromě letního kina se na stejném místě budou konat i koncerty, ze kterých se těším na Anetu Langerovou, která svým silným hlasem bude pět 27. 5. V popisku kapely s názvem Tabásek a partyja stojí něco o folk-rocku, takže až budou 28. 5. na pódiu, minimálně to přijdu prubnout.

No a na závěr se ještě podělím o TOP 3 akce z programu, na které se už teď těším jako malá (to se může, je to festival pro děti a mládež).

Slavní absolventi Filmové školy Zlín

27., 28. a 30. 5.  se ve zlínských filmových ateliérech na Kudlově sejdou postupně tvůrci tří populárních českých filmů posledních let. Tomáš Luňák, Tomáš Řehořek a Slávek Horák – ti všichni se učili režírovat ve Zlíně. Nechám na vás, abyste posoudili, jak dobře se to naučili. Malou nápovědou vám budiž jejich filmy Alois Nebel, Signál a Domácí péče. Pokud jste je ještě neviděli, tak tohle je skvělá příležitost to napravit a ještě si o filmech se samotnými tvůrci po projekci popovídat.

Master class s Theodorem Pištěkem

Ano, čtete dobře, s Theodorem Pištěkem, s TÍM Theodorem Pištěkem, světově známým autorem filmových kostýmů a dekorací a držitelem Oscara za kostýmy k filmu Amadeus. 2. 6. v 16.00 se s touto legendou budete moct potkat v Kongresovém centru a už den před tím v 17.00 taky na Zlínském zámku, kde budou od 19. 5. vystaveny jeho obrazy.

Tančení v ulicích

Jenom slyším hudbu, už to se mnou škube, a ač všechny taneční kroky spolehlivě zapomenu do 60 minut, ve Festivalové uličce tomu dám každý den od 18.00 šanci, protože tanec prostě miluju. Navíc každý den bude na meníčku něco jiného – jednou salsa, podruhé country, pak zas společenské tance nebo street dance. Ideální příležitost, jak otlačený zadek a ztuhlou kostru z kina zase pořádně rozhýbat.

To by tak z mého skromného seznamu bylo vše. Projděte si ještě tipy ostatních kolegů a taky kompletní program, ať víte. Přece během festivalu nebudete sedět doma, seďte radši v kině! 🙂