Stál letošní Zlín Film Festival vůbec za to?

Odpověď na otázku z titulku zní: ano, stál za to. Devět dnů plných (filmových) zážitků, setkání a inspirace. Takový byl 58. ročník Zlín Film Festivalu. Teď už je pět dní po něm a my jsme za tu dobu vstřebali všechny pocity a utřídili si myšlenky. ZFF je akce, která plně žije od rána až do noci a zažít na ní úplně všechno, co nabízí, je bohužel nemožné. Každý z nás tak festival prožil trochu jiným způsobem.

Já jsem si užívala hlavně večerní program. Kvůli tomu jsem se pak nedokázala vykopat z postele na ranní projekce, a tak to šlo po celou dobu trvání festivalu. Teď zpětně mě to trochu mrzí, jelikož přece jenom jde o událost zasvěcenou filmům, takže by se slušelo věnovat jim větší pozornost, ale člověk míní a život mění. Nicméně jsem díky svému existování v pozdních odpoledních a především nočních hodinách potkala spoustu lidí, které bych jinak pravděpodobně neměla možnost potkat. A toho bych dost litovala, protože kde jinde se nejlépe navazují kontakty než na dobré párty? A nemusí to být nutně v párty stanu. Nezapomenutelné byly i zahajovací a závěrečná párty v Kongresovém centru. Ve Zlíně totiž není zase až tolik příležitostí, na které si žena oblékne šaty, obuje lodičky, vezme psaníčko a zároveň není jednou z mála ostatních žen, která se vyfikla a nemusí se tak cítit nepatřičně.

No a co o festivalu říkají ostatní?

Markét
Zhlédnutých filmů: 104
Večerů zakončených v party stanu: všechny
Nachozených kroků: nespočet
Naspaných hodin: málo
Jídla denně: 2
Vlastnoručně vyrobené stop-motion animace: 2

…a takovým výčtem bych mohla pokračovat do aleluja. Zkrátka a dobře, svému profilovému popisku jsem dostála a festivalem doslova žila. Festivalová skládačka byla můj nejlepší kámoš a podtrženými místy se jenom hemžila. Sice mě asi v polovině napadla zcestná myšlenka, že už by snad bylo lepší, aby to skončilo, protože víc dní v tomhle tempu už nedám, ale jakmile byl konec, přála jsem si pravý opak. Co den, to unikátní zkušenosti a zážitky. Na světě není moc lepších věcí než týden čiré radosti strávený v oblíbeném městě na oblíbené akci s oblíbenými lidmi. Takže díky, ZFF, příští rok zas! ♥

Míša a.k.a The Dželena
Světe div se, svět se v průběhu ZFF nepřestane točit, a pořád se najdou vandráci ve škole nebo v práci, kteří po vás něco chcou. A tak jste nakonec rádi, že stihnete za den alespoň jednu projekci a letní kino a říkáte si: „no, tak třeba to příště bude lepší.“ Půjdu si tedy odškrtnout pár položek v bucket listu, třeba potkat Michala Nesvadbu a jeho srandy z legendární lepicí pásky nebo neumřít při běhu na směšných 10,5 km. Teď jen doufejme, že za rok se mi podaří jít na více než 3 projekce z těch minimálně 37, které jsem si v programu zakroužkovala. Někdy holt nezrobíš nic.

Barbora
Ne nadarmo se říká, že ZFF je nejlepší týden ve zlínském roce. On totiž doopravdy nejlepší je. A neříkám (nepíšu) to jen proto, že jsem pár dní před začátkem festivalu odstátnicovala a svět mi tedy rázem trochu zrůžověl a sem tam se objevil nějaký ten jednorožec na snovém obláčku. Za tři roky ve Zlíně byl tento ročník nejintenzivnější. Díky akreditaci jsem měla možnost prožít festival naplno a dostat se na místa, kam vás třeba běžně nepustí. Například do backstage za Wohnoutama nebo na tiskovku za jídlem (za informacemi, že ano). Jelikož jsem ale chtěla stíhat celodenní míchání slizu v tajemné laboratoři FT, filmové projekce a večer koncert a pártošky, byl to docela „tvrdý jadřinec“ týden. Ovšem spánek nepotřebuješ, když tě dobíjí skvělý program a skvělí lidi okolo tebe. Zážitků nespočet, vzpomínek o krapet méně. Díky za to, díky za všechno, ZFF.

Milan
Letošní ZFF jsem absolvoval s černým svědomím, že kvůli němu neudělám státnice, vyhodí mě tedy ze školy, tedy si nenajdu práci, tedy nebudu mít peníze a tedy nebudu mít kde bydlet. Jenže nešlo odporovat krásnýmu počasí venku, každovečerním nejnovějším bijákům na velkém plátně a výstavám kam se podíváš. Jsem rád za rozhovor, který se podařilo natočit, byť byl nakonec jenom jeden. Je super být součástí sváteční atmosféry galavečera a ceremoniálů, které se ve Zlíně konají doopravdy jen jednou do roka.

Všichni jsme festival poznali z trošku jiné strany. Proto ho jako jednotlivci vnímáme maličko odlišně, ale celkový dojem máme stejný: bylo to skvělé. Doufáme, že stejně tak to máte i vy a že se stejně jako my taky tak těšíte na příští rok. Ten totiž bude stát za to ještě víc, ostatně jak už to s každým dalším ročníkem klasicky bývá. Takže od pátku 24. května 2019 zase ve Zlíně a u nás na webu 🙂

Napsat komentář